چهارشنبه, 28 شهريور 1397
عنوان : بمناسبت بیستم خرداد، روز جهانی صنایع دستی
کد خبر : ۳۵۷۹
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ 
ساعت : ۱۲:۱۶:۴۴
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . صنایع دستی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نگاهی به اهمیت صنایع دستی و فعالیت یکسال اخیر اداره کل در این حوزه

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی؛ هر سال روز دهم ژوئن میلادی مصادف با بیستم خرداد ماه شمسی، از سوی شورای جهانی صنایع دستی که نهادی وابسته به یونسکو است، بعنوان روز جهانی صنایع دستی نام گذاری شده است؛ هدف کلی از این نامگذاری، معطوف ساختن افکار عمومی به اهمیت این صنعت- هنر و جایگاه و اثرگذاری پراهمیتی است که در می تواند در جهان تکنولوژیک و رو به توسعه داشته باشد.

صنایع دستی بعنوان یک هنر، میراث ارزشمندِ دانش و فنون گذشتگان ماست که در چالش های گوناگون زندگی، محصولات مختلف را خلق کردند و برای ارضای حس زیبائی پرستی، انواع نقش و نگارها و تزئینات را آمیخته آن ساختند و اینچنین، فوت و فن آن نسل به نسل منقل شده و برای ما به یادگار مانده است.

اهمیت این حوزه، وقتی بیشتر آشکار می شود که در یابیم صنایع دستی علیرغم دیرینه بودن آن، هیچگاه رنگ و بوی کهنگی به خود نگرفته و پا به پای دیگر صنایع پیش رفته و جزئی از زندگی روزمره و بلکه نیازهای مهم هر جامعه ای محسوب می شود و ملت ها برای معرفی خود در سطح جهان ، در کنار نشان دادن پیشرفت ها و توانمندیهای علمی، فنی، گردشگری و غیره، صنایع دستی و هنرهای بومی خود را نیز بعنوان یکی از امتیازات و ناشنه های فرهنگ و هویت خود در نظر می گیرند.

صنایع دستی هم اکنون بعنوان مجموعه ای از رشته های تولیدی نقش بسزائی در تولید ملی و رشد اقتصادی مخصوصاً برای رونق و توسعه در جوامع محلی و کوچکتر دارد، استان آذربایجان غربی در حوزه صنایع دستی ظرفیت ها و قابلیتهای خوبی مخصوصاً در رشته های مربوط به چوب دارد، تولیدات و محصولات چوبی صنایع دستی استان، از کیفیت بالائی برخوردار است و هنرمندان و صنعتگران ماهری که درجه استادی و نشان ملی دارند، فعال هستند.

در دیگر رشته ها نیز اعم از قالی و چرم، هنرمندان شاخص کم نیستند و هرکدام در دوره های متعدد، هنرجویان علاقمند را آموزش می دهند، بین اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بعنوان نهاد دولتی متولی صنایع دستی استان و هنرمندان و صنعتگران این رشته ، ارتباط دو سویه ومثبتی وجود دارد ، حمایت های بیمه ای ، آموزشی ، زمینه سازی جهت حضور در نمایشگاههای ملی و بین المللی و کمک به معرفی و تبلیغ ، از جمله مهمترین کارکردها و نقش آفرینهای این اداره کل نسبت به هنرمندان صنایع صنعتی می باشد .

در طول سال و با توجه به فصول و شرایط فروش ، نمایشگاههای متعددی در سطح استان ، منطقه و کشور برای عرضه و ارائه محصولات هنرمندان صنایع دستی استان ، برگزار می شود که این اداره کل حسب وظایف ذاتی خود علاوه بر زمینه چینی برای راه اندازی این نمایشگاه ، تا جایی که ممکن است شرایط سهل و راحتی را برای دعوت و حضور همه یا اکثر هنرمندان شناخته شده استان فراهم می سازد.

بنا به گفته سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی این اداره کل در طول سال گذشته منتهی  به بیست خرداد ؛ این اداره کل تعداد 1 نمایشگاه سراسری ، 1 نمایشگاه منطقه ای ، 16 نمایشگاه استانی و 19 بازارچه مناسبتی  ، 1 نمایشگاه را برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی برگزار کرده است و حدود 530 نفر هنرمند با ارائه انواع تولیدات خود در آن مشارکت داشته اند .

افسانه رنجبر قاسمی ، شرکت در نمایشگاهها را یکی از موثرترین راهها برای معرفی صنایع دستی استان و فروش و درآمدزایی برای تولید گران آن دانست و گردش مالی آن را حدود 000/000/ 7500 ریال عنوان نمود.

او یادآور شد حمایتهای همه جانبه از هنرمندان صنایع دستی موجب دلگرمی آنها شده و با ایجاد بازارهای فروش شاهد توسعه اقتصادی در شهرها و حتی روستاهای سراسر استان خواهیم بود .بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0