دوشنبه, 30 مهر 1397
رو عنوان : باحضور مسئولین انجام شد :
عنوان : بازگشایی كلیسای روستای ریحان آباد ارومیه
کد خبر : ۳۶۱۸
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ 
ساعت : ۱۷:۲۰:۳۸
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

کلیسای  روستای ریحان آباد ارومیه با حضورجمعی از مسئولین شهری و استانی بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ ظهر امروز در 16/ 04/ 97 روز شنبه کلیسای تاریخی گورگیز روستای ریحان آباد 

ارومیه با حضور جمعی از مسئولین شهری و استانی بازگشایی شد .

براساس این گزارش در آئین بازگشایی این کلیسا ،  داریاوش عزیزیان کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه گفت : امروز برای جامعه مسیحی و آشوری ما روز خوبی است و از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان که روح زندگی را دوباره در این کلیسا دمیده و با حمایت های خود بودجه قابل توجهی در اختیار این کلیسا نهاده و موجب احیای این کلیسا شده نهایت قدردانی و تشکر را میکنیم.

عزیزیان تصریح کرد : این کلیسا جزو کلیساهای قدیمی ارومیه بوده و اسم گورگیز اسم قدیس بزرگی است که در قرن 3 و 4 در راه حضرت عیسی مسیح شهید شده است .

 او با تاکید بر اینکه بازسازی کلیساهای قدیمی منطقه در دستور کار قرار دارد، از همکاری شهرداری ارومیه در بازسازی اماکن تاریخی و کمک به ارتقا سطح گردشگری منطقه قدردانی کرد .

داریاووش عزیزیان با اشاره به اقوام و ادیان و تاریخ دیرینه دیار آذربایجان غربی و بویژه ارومیه عنوان کرد : ارومیه را با تعامل اقوام و ادیان می شناسند، وجود اقوام و ادیان اعم از : کرد و ترک و ارمنی و آشوری و اینکه در کنار هم زندگی می کنند بسیار امر مهم و قابل توجهی برای همگان است.

کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه اظهار داشت : کلیسا یک نماد زندگی روحانی است و همچنان برای حفظ قداست کلیساها در آذربایجان غربی تلاش می شود.

او با عنوان اینکه ارومیه یکی از اماکن گردشگری مذهبی است افزود: در اوایل کلیساهای زیادی در ارومیه بوده و حضور یکی از زرتشتیان برای تبلیغ حضرت مسیح در محل کلیسای حضرت مریم ارومیه  با اهمیت بوده و این شهر بعنوان یکی از اماکن گردشگری مذهبی برای جهانیان معرفی می شود چرا که کلیسای حضرت مریم بین ارامنه و آشوریان دارای ارزش معنوی بسیار زیادی است .

اسقف مارنرسای بنیامین اسقف کلیسای شرق آشوری ایران نیز که در مراسم حضور داشت طی سخنانی گفت : ارومیه شهر ادیان و اقوام ترک ها کرد ها و فارس ها است و در طول یک سالی که من اسقف هستم 15 کیسا در ارومیه و حومه مرمت شده اند که جا دارد از متولیان امر که اراده کرده اند و این کلیسا را مرمت کرده اند بویژه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی تشکر کنیم.

او خاطر نشان کرد : جامعه آشوریان تافته جدابافته از جامعه کشور نیستند و ایران بوده ؛ هستند و خواهند بود .

او با آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و موفقیت دولت تدبیر و امید  افزود  : این یکی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بر اساس قانون اساسی تمامی پیروان ادیان مختلف بتوانند به راحتی در کنار یکدیگر مراسم مذهبی خود را انجام دهند .

اسقف مارنرسای بنیامین تاکید کرد : مطمئناً اگر پشتیبانی دستگاههای دولتی اعم از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، نیروی انتظامی ، اداره اوقاف و ... نباشد این مراسم نمی تواند اجرا شود.

گفتنی است برای مرمت و احیاء کلیسا مارگورگیز روستای ریحان آباد ارومیه در مجموع مبلغی بالغ بر 1400 میلیون ریال توسط اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی و تعدادی از خیرین در طول سه ماه هزینه شده است . 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0