دوشنبه, 30 مهر 1397
    /  6
عنوان : احیاء شبستان ضلع شرقی مسجد جامع ارومیه
کد خبر : ۳۶۱۹
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ 
ساعت : ۱۳:۱۲:۲
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

بقایای شبستان ضلع شرقی مسجد جامع ارومیه دردست احیاء می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی آذربایجان غربی، به منظور دستیابی به داده های فرهنگی و معماری مسجد جامع ارومیه، سال گذشته عملیات پژوهش باستانشناسی در کف گنبدخانه انجام گرفت که در نتیجه آن دیواره های سنگی دست ساز آشکار شد و این گمانه زنی تقویت گردید که ممکن است این دیواره ها و بقایای سنگی با توجه به شکل و ابعاد آن، با ستون های سنگی شبستان فعلی مسجد در ارتباط باشند.

با توجه به این کشفیات، کارشناسان ومهندسین ناظر این اداره کل، جهت مطالعه و بررسی بیشتر دست به کار شدند و در بخشی از مطالعات خود به یک سند آرشیوی دست یافتند که بر اساس آن یک مهندس معمار آمریکایی بنام پروفسور آرتور پوپ، در سال 1910 میلادی نقشه ای از مسجد جامع ارومیه ترسیم کرده و در آن مشخص شده که شبستان فعلی مسجد جامع در ضلع شرقی آن نیز ادامه داشته است.

از سوئی دیگر، پروژه ای در ضلع شرقی مسجد شروع شد که هدف از آن احیاء حجرات تخریب شده در این سمت مسجد بوده است که با برچیدن حسینیه و آواربرداری و تحکیم زمین محل اجرای پروژه ، ستون های سنگی نیز در این محل پیدا شدند که ارتباط آن با ستونهای سنگی شبستان را تقویت نمود.

با این اوصاف، مشخص شد که شبستان فعلی مسجد، بزرگتر و وسیعتر بوده و بخشی از آن در ضلع شرقی گنبدخانه امتداد داشته که بمرور زمان و در اثر عوامل مختلف، تخریب شده و از بین رفته است و هم اکنون بقایای ستونهای سنگی آن از دل خاک بدست آمده است و با توجه به اهمیت موضوع، احیاء این بخش از شبستان در اولویت برنامه های مرمت و بازسازی مسجد جامع قرار گرفت.

برهمین اساس، کارهای اولیه و تجهیز کارگاه برای احیاء آن شروع شده و قرار است در روزهای آینده عملیات احیاءآن در زمینی به مساحت حدود 220 مترمربع شروع شود که با اتمام آن ، شکل و ظاهر این بنای تاریخی ارزشمند هر چه بیشتر به فرم و شکل اولیه اش نزدیکتر خواهد شد.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0