دوشنبه, 1 مهر 1398
عنوان : ثبت حریم مجموعه تمتمان شهرستان ارومیه
کد خبر : ۵۰۳۷
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

حریم مصوب مجموعه تاریخی تمتمان ارومیه به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ یکی از نکات مهم در ثبت آثار تاریخی تعیین حریم و ضوابط حفاظتی آثار و ابنیه تاریخی است که در اجرای بند 12 از ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث‌ فرهنگی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی و در حدود موارد مربوطه از قانون راجع به حفظ آثار ملی و با رعایت مقررات‌ آیین‌نامه حدود حریم و ضوابط حفاظتی مشخص و طی‌ مراحل و تشریفات قانونی لازم به تصویب رسیده و به مقامات‌ ذیصلاح در استان ها ابلاغ می شود.

براساس این گزارش به طور کلی در محدوده حریم آثار مذکور، هرگونه تخریب و دخل و تصرف در محوطه حریم آثار؛و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی«تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده»جرم محسوب و مرتکبین مشمول‌ مجازاتهای قانونی خواهند شد." مشخصاً نقش محدوده حریم آن است که اثر را از مواردی که ارزشهای فرهنگی آن را به خطر می‌اندازد، حفظ کنیم .

در این راستا مجموعه  تمتمان شهرستان ارومیه شامل : غار تمتمان / مقابر اسماعیل اقا قلعه سی/ محوطه قلعه اسماعیل آقا و دخمه های سنگی اسماعیل آقا در فهرست حرایم ملی به ثبت رسیدند که  قطعا با توجه به وظایف ذاتی همگان مسئولیت حراست و حفاظت از حرایم این مجموعه برعهده همه است و علاوه بر مسئولین خود مردم نیز باید به عنوان صاحبان این تمدن در این مهم حضور داشته باشند و بتوانند با همت خود مانع از دست یازیدن افراد سود جو به آثار شوند. با ثبت  حرایم این آثار تعداد حرایم ثبت شده استان به بیش از 70 عنوان رسید.

لازم به توضیح است غار تمتمان یکی از غارهای تاریخی استان است که در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط کارلتون استانلی کوون» انسان‌شناس امریکایی  مورد کاوش قرار گرفت  نشان داد این غار از ۴۰ هزار سال پیش مسکونی بوده است .

مطالعات او نشان می دهد که غار در دوره میانی پارینه سنگی جدید یعنی تاریخ تقریبا حدود ۴۰هزارسال پیش مسکونی بوده است. کوون معتقد است این غار تنها در تابستان ها مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال تاریخ گذاری او مورد تردید برخی دیگر از پژوهشگران قرار گرفته است.

علاوه بر این آنگونه که از سوی انسان شناسان انستیتو تحقیقاتی ­ اسمیت سوییان­وابسته به دانشگاه کلمبیا ذکر شده است: اجداد انسان جدید برای نخستین بار از حدود ۴۰هزار سال پیش در منطقه شالیندار عراق در ۹۰کیلومتری جنوب غربی ارومیه زندگی می کردند. کمیسیون ملی یونسکو در ایران بعد از بررسی نتیجه تحقیقات دانشمندان آمریکایی در گزارش خود (در آبان ۱۳۳۶) اعلام کرد،  ابزارآلات انسان دوره «لوا لوازین» که در حدود ۳۵هزار سال پیش از میلاد در منطقه آذربایجان زندگی می کرد، از غار تمتمان واقع در ۲۰کیلومتری شمالغربی ارومیه به دست آمده است .

 


تعداد بازدید : 111

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0