دوشنبه, 1 مهر 1398
رو عنوان : در آستانه یوم الله 22 بهمن :
عنوان : بهره برداری از دو طرح میراثی و یك طرح گردشگری در شهرستان نقده
کد خبر : ۵۰۴۳
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

با حضور مدیر کل استان و فرماندار شهرستان نقده دو طرح میراثی و یک طرح گردشگری در آستانه یوم الله 22 بهمن به بهره برداری رسید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی روز یکشنبه مورخ 21 بهمن ماه سال جاری با حضور مدیر کل استان ، فرماندار و تعدادی از مسئولین شهرستان نقده بهره برداری از دو طرح میراثی و یک طرح گردشگری در این شهرستان آغاز شد .

طرح توسعه موزه باستان شناسی نقده

براساس این گزارش اولین طرح درحوزه میراث فرهنگی نقده طرح توسعه موزه باستانشناسی این شهرستان بود .

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نقده در این مراسم با ارائه گزارشی در اینخصوص گفت : بمنظور توسعه و بازسازی این موزه اعتباری بمبلغ 100 میلیون تومان از محل اعتبارات شهرستان هزینه شده و 38 مترمربع به مساحت آن افزوده شد .

حامد پرورش افزود : برای بازسازی این موزه نیز اقداماتی از قبیل : اصلاح وضعیت سقف ، کف سازی ، نصب دیوار پوش ضد حرارت ، ساخت 28 ویترین جدید ، نصب روشنایی ، تعویض درب و نصب دربهای شیشه ای من جمله از این اقدامات میباشد .

در این مراسم فرامرزی فرماندار نقده از اهتمام مدیر کل استان در احیاء مجدد این موزه و تلاشهای همکاران این اداره کل بویژه رئیس اداره میراث شهرستان نقده قدردانی کرده و این طرح را گامی در جهت حفظ تاریخ نقده عنوان کرد .

ساماندهی تپه تاریخی و موزه باستان شناسی حسنلو

مدیر کل استان ، فرماندار و جمع کثیری از مسئولین شهرستان نقده  با حضور درمنطقه حسنلو از اقدامات انجام یافته در تپه تاریخی این منطقه بازدید کردند .

مسئول پایگاه ملی حسنلو بهنگام بازدید فرماندار و مسئولین شهرستان نقده از این تپه تاریخی گفت : با حمایت های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان توانستیم علاوه بر ساماندهی این تپه باارزش و تاریخی ؛ موزه موجود در مجموعه پایگاه را نیز بازسازی کنیم .

علی شیری اقدامات و هزینه های انجام یافته را توضیح داده و تصریح کرد : برای جداره سازی ،  نورپردازی ویترین ها و ایجاد مخزن اشیاء موزه ای ، مبلغ 60 میلیون تومان وبرای بازسازی تپه تاریخی حسنلو اعم از فنس کشی ، ایجاد مسیر تردد برای گردشگران ، مرمت بخشهایی از تپه و نصب تابلوهای راهنما در مسیر تردد مبلغی معادل 80 میلیون تومان هزینه شده است .

فرماندار نقده نیز پس از بازدید از اقدامات انجام یافته در این تپه تاریخی گفت : من دربعد از ظهر روز معارفه ام بعنوان فرماندار نقده از این تپه باستانی بازدید کردم و بسیار به این اثر با ارزش علاقه دارم .

فرامرزی پس از بازدید از موزه باستان شناسی حسنلو نیز تلاشهای مجموعه اداره کل و بخصوص مدیریت آن را ستوده و اظهار داشت : حقیقتا" با حضور در این برنامه ها متوجه هدف گذاری این اداره کل برای حفظ تاریخ در این منطقه میشویم و از این بابت بایستی مراتب تشکر و قدردانی خودم را از مجموعه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی اعلام نمایم .

افتتاح اقامتگاه بوم گردی قارا پاپاق در روستای حسنلو

یک باب اقامتگاه بوم گردی نیز در روستای حسنلو با سرمایه گذاری بخش خصوصی آماده بهره برداری شد .

در آئین افتتاح این اقامتگاه بوم گردی ابتدا سرمایه گذار طرح در خصوص هدف خود  و نحوه همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان توضیحاتی به جمع مدعوین داده و گفت : اگر راهنمایی های کارشناسان اداره کل و حمایتهای اداره شهرستان نبود قطعا" از ایجاد این اقامتگاه منصرف میشدم .

یوسف تقی زاده اظهار داشت : برای تبدیل این واحد مسکونی به یک اقامتگاه بوم گردی در اشل های اعلامی اداره کل میراث فرهنگی بیش از 100 میلیون تومان هزینه شده که بایستی از حمایتهای فرماندار محترم نیز قدردانی نمایم .

در این مراسم فرماندار شهرستان نقده پس از بازدید از بخشهای مختلف این اقامتگاه مانند رستوران و اتاقهای آن طی سخنانی گفت :  ما نیازی به فرهنگ سازی نداریم چراکه فرهنگ ما بسیار غنی میباشد .

فرامرزی اظهار داشت : احداث ، ایجاد و ساخت چنین اقامتگاههایی قطعا" در معرفی فرهنگ و تاریخ بلند مردم این منطقه نقش بسیار مهمی خواهد داشت .

او با اعلام حمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری افزود : ما اعتبارات خوبی برای حمایت از سرمایه گذاران در شهرستان نقده منظور کرده ایم که خوشبختانه سرمایه گذار این طرح با معرفی اداره کل میراث فرهنگی استان و پیگیریهای لازم توانست ایده خود را عملی کرده و با بهره مندی از تسهیلات دولتی به هدف خود برسد .

در این مراسم مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی نیز با تبریک یوم الله 22 بهمن گفت : در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد افتتاح طرحهایی هستیم که نشان از یکدلی و تعامل مسئولین دولتی و حمایت آنها از بخش خصوصی است .

جلیل جباری تصریح کرد : یکی از اولویت های اصلی این اداره کل حمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری است تا بتوانند با خیالی آسوده با آورده مالی خود و تسهیلات دولتی برای جوانان ایجاد اشتغال کنند .

او افزود : امروزه نقش صنعت گردشگری در توسعه اقتصادی بر همه آشکار است و ما موظفیم زمینه را برای افرادی که میتوانند و ایده های خوبی برای توسعه گردشگری دارند فراهم کنیم تا نسبت به ایجاد اشتغال و رفع بیکاری اقدام نمایند .

جباری اضافه کرد : ما در سال 97 در سه مقطع تعداد 36 پروژه مهم در حوزه  های میراث فرهنگی ، گردشگری و بویژه ایجاد زیرساختهای گردشگری با حجم سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد تومان با همکاری بخش خصوصی در استان همزمان با سفرهای رئیس جمهور و معاون محترم ایشان ( رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ) و دهه فجر امسال افتتاح کنیم .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ادامه داد : استان آذربایجان غربی ظرفیتهای بیشماری در گردشگری دارد و هدف ما معرفی این ظرفیتهاست .

جباری هم چنین اظهار داشت : یکی از تاکیدات مقام عالی استان افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی برای معرفی فرهنگ و تاریخ استان میباشد ؛ ما نیز آماده ایم از همه افرادی که طرحها و ایده های خوبی برای توسعه گردشگری استان داشته باشند حمایت کرده و شرایط را برای سرمایه گذاران این بخش تسهیل نمائیم .

گفتنی است در جریان این مراسم دو تن از دختران نوجوان روستای حسنلو به قرائت دکلمه ای به زبان تورکی پرداخته و بهره بردار اقامتگاه بوم گردی قارا پاپاق از تلاشهای اداره کل و اداره شهرستان با اهداء تابلو مولاژ جام حسنلو به مدیر کل استان قدردانی کرد .  

بر اساس این گزارش مدیر کل استان در جریان بهره برداری از سه طرح مذکور و بدعوت فرماندار شهرستان نقده از یک طرح سرمایه گذاری کشاورزی در منطقه حسنلو بازدید و در مراسم افتتاح آن نیز شرکت کرد.

 


تعداد بازدید : 148

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0