پنج‌شنبه, 1 فروردين 1398
رو عنوان : مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌غربی خبر داد
عنوان : ثبت 6 اثر تاریخی و طبیعی آذربایجان‌غربی در فهرست آثار ملی
کد خبر : ۵۲۷۰
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ 
ساعت : ۱۰:۵۹:۲۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: چهار اثر تاریخی و دو اثر طبیعی آذربایجان‌غربی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان‌غربی، جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، در ارتباط با ثبت تعدادی از آثار تاریخی و طبیعی آذربایجان‌غربی در فهرست آثار ملی کشور اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و در آستانه نوروز چهار اثر تاریخی و دو اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

 وی با بیان اینکه چهار طاقی تکاب مربوط به دوره ساسانی، پل فتحعلی‌خان افشار در  تکاب، حمام قره‌بلاغ تکاب و قلعه سردار بوکان از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی بوده که در فهرست آثار ملی جا گرفته‌اند، افزود: همچنین دو اثر طبیعی آبشار سوله‌دوکل و دریاچه مارمیشو ارومیه در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیدند که با این اقدام تعداد آثار طبیعی ثبت شده در استان به 9 عنوان رسید.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی ادامه داد: با توجه به ارزشمندی میراث فرهنگی در اشکال و ابعاد مختلف چه به لحاظ مادی و چه معنوی و اهمیت حفاظت و نگهداری از این آثار، شناسایی و ثبت آثار تاریخی در فهرست ملی کشور گام مهمی در جهت حفاظت و بهره‌مندی از این آثار است.

 وی عنوان کرد: ثبت آثار میراث طبیعی هر کشور در فهرست میراث ملی یا جهانی، علاوه بر شناسایی آن اثر در بعد محلی منطقه‌ای و ملی در بعد  بین‌المللی و کمک به رشد روزافزون گردشگری فواید قابل توجهی را در بعد ملی دارد چرا که با ثبت این آثار حفاظت از آنها مستلزم توجه همگان بوده و لذا هر گونه تخریب یا تجاوز به عرصه و حریم آثار یاد شده مترتب برخورد قانونی شده و طبق قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگرد قانونی خواهد داشت.

 


تعداد بازدید : 40

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0