جمعه, 30 فروردين 1398
رو عنوان : مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی:
عنوان : موزه طب ارومیه در حال تجهیز است
کد خبر : ۵۶۶۸
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۱/۲۲ 
ساعت : ۹:۴۳:۲۲
عنوان گروه خبري : میراث فرهنگی . گردشگری .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت:  موزه طب ارومیه در حال تجهیز است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، جلیل جباری، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، با اعلام این خبر اظهار کرد: اولین موزه طب کشور در بنای تاریخی پردیس دانشگاه ارومیه در حال تجهیز است.
  وی افزود: این بنای تاریخی که به‌عنوان اولین مدرسه تدریس علم نوین پزشکی کشور نیز شناخته می‌شود، در دو طبقه و به مساحت حدود 460 متر مربع است که در سال  84 در فهرست آثار ملی کشور به شماره ثبتی 14976 به ثبت رسیده است.
جباری با اشاره به اینک بنای تاریخی عمارت مسکن طبیب واقع در محوطه پردیس دانشگاه ارومیه پس از چند فصل مرمت و با صرف هزینه ای حدود 3 میلیارد ریال به‌طور کامل مورد مرمت قرار گرفت، بیان کرد: اداره کل میرث فرهنگی هم اکنون در حال جمع آوری اشیا و آثار مربوط به پزشکی و طب هستیم.
وی ادامه داد: اصلاح ایرادهای سقف تخت بنا در سطح 40 مترمربع، تهیه و آماده سازی و جاگذاری تیرهای چوبی برای سقف طبقات، تخریب بخش های فرسوده و انجام آجرکاری به متراژ 2 مترمکعب از اقدامات مهم مرمتی در این مکان تاریخی به شمار می رود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه این ساختمان چوبی، یکهزار و 500 مترمربع زیر بنا دارد؛ قدمت این بنا حدود 150 سال است، گفت: با تبدیل این بنای تاریخی به موزه، تعداد موزه های سطح استان به 16 عدد افزایش می یابد. گفتنی است؛ ساختمان قدیم طب ارومیه اولین مدرسه طب ایران بعد از دارالفنون و نخستین دانشکده پزشکی ایران است که در خیابان شهید بهشتی ارومیه ساخته شده و به ساختمان چوبی نیز مشهور است.

تعداد بازدید : 55

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0