رو عنوان : همزمان با فرارسیدن نوروز:
عنوان : دو كتابچه مربوط به نوروز در آذربایجان غربی و سیمای تاریخی- گردشگری چایپاره منتشر شد
کد خبر : ۲۸۲۶
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ 
ساعت : ۱۵:۵۱:۹
عنوان گروه خبري : میراث فرهنگی . گردشگری .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

همزمان با فرارسیدن نوروز، دو کتابچه مربوط به آئین های نوروز در آذربایجان غربی و سیمای تاریخی- گردشگری چایپاره منتشر شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی همزمان با فرارسیدن نوروز و سال نو، دوکتابچه با عناوین نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی و سیمای تاریخی- فرهنگی و گردشگری شهرستان چایپاره از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان منتشر شد.
کتابچه نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی پژوهشی میدانی از سوی گروه پژوهشگران مردم شناس اداره کل است که درتیراژ دو هزار نسخه و بصورت تمام رنگی چاپ شده است و در آن آئین ها و رسوم محلی مرتبط با نوروز و سال نو در مناطق مختلف استان، معرفی شده است.
از جمله آئین ها و رسومی که در این نوشتار بدان اشاره شده است، رسم تکم گردانی ( تکم چی لر)، جشن آب پاشان، رسوم مربوط به چهارشنبه آخر سال، سفره سنتی عید ( بایرام سوفراسی)، رسم کوسه به داس و اعتقادات و باورهای عامه مربوط به نوروز و سال نو می باشد.
باتوجه به اینکه جشن نوروز از سوی سازمان یونسکو بعنوان سومین اثر میراث معنوی جهانی به ثبت رسیده است لذا انتشار این کتابچه با هدف احیاء و معرفی آئین ها و رسوم بومی مربوط به نوروز که در پیوند عمیق با هویت های ملی و بومی قرار دارد، حائز اهمیت می باشد.
سیمای فرهنگی- تاریخی و گردشگری چایپاره از دیگر انتشارات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی است.
در این کتابچه که بصورت رنگی و در تیراژ هزار نسخه چاپ شده، تاریخچه ای کوتاه از شهرستان چایپاره و موقعیت جغرافیائی آن، آثارو ابنیه تاریخی و آثار و جلوه های طبیعی، معرفی شده است.
معرفی آداب و رسوم مردم منطقه، زیارتگاهها، مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری، سوغات و صنایع دستی از دیگر بخشهای این کتابچه است.
لازم به توضیح است که شهرستان چایپاره در شمال استان آذربایجان غربی قرار گرفته و یکی از شاخص ترین آثار تاریخی آن، قلعه و محوطه تاریخی بسطام است که بعنوان سومین محوطه شناخته شده تمدن اورارتو در جهان نیز شناخته می شود.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0