رو عنوان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی:
عنوان : جشن نوروزگاه همزمان با ارومیه، در تخت سلیمان تكاب نیز اجرا می شود
کد خبر : ۲۸۲۹
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ 
ساعت : ۱۹:۱۶:۲۹
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی . گردشگری .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از برگزاری جشن نوروزگاه در محوطه تاریخی تخت سلیمان تکاب خبر داد 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ مدیرکل استان گفت: جشن نوروزگاه که امسال یکی از برنامه های متفاوت ستاد اجرائی خدمات سفرهای نوروزی است همزمان با ارومیه در محوطه تاریخی سایت جهانی تخت سلیمان تکاب نیز برگزار می شود.

جلیل جباری تصریح کرد: این مراسم از مورخه سوم لغایت هشتم فروردین 96 و با مشارکت فعالان هنری و فرهنگی شهرستان تکاب ، انجمن های محلی و سازمانهای مردم نهاد و با همکاری فرمانداری شهرستان و مدیریت این اداره کل برگزار می شود.

وی هدف از مراسم را معرفی آیئن ها و رسوم محلی مرتبط با نوروز دانست و افزود: با توجه به اینکه هر ساله گردشگران زیادی به ویژه در ایام تعطیلات سال نو، از سایت تاریخی تخت سلیمان تکاب بازدید می نمایند، لذا بعنوان یکی از مکانهای برگزاری جشن نوروزگاه انتخاب شده است.

مدیرکل استان در خصوص محتوای این مراسم گفت: در این مراسم، تکم گردانی که یکی از آئین های بومی استان در ارتباط با پیشواز از نوروز است به شکل زنده اجرا و معرفی می شود مضافاً اینکه سرودن نغمه ها و اشعار بومی، روایت قصه های فولکلور و اجرای موسیقی محلی آشیقلار بخش دیگری از این جشن خواهد بود.

وی ادامه داد: در این مراسم همچنین غرفه هائی برای پخت و عرضه غذاهای بومی، معرفی و فروش لباسهای محلی، کارگاههای زنده تولید و فروش صنایع دستی منطقه و همچنین غرفه عرضه و فروش محصولات فرهنگی در نظر گرفته شده است.

لازم به توضیح است که مجموعه تاریخی  تخت سلیمان یکی از آثار تاریخی شاخص کشور است که در فهرست آثار جهانی نیز به ثبت رسیده است و در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر تکاب استان آذربایجان غربی قرار دارد .بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0