/  2
رو عنوان : مدیرکل استان مطرح کرد :
عنوان : مسجد جامع ارومیه یكی از بناهای فاخر استان آذربایجان غربی است
کد خبر : ۲۹۵۸
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ 
ساعت : ۱۸:۳۸:۵۰
عنوان گروه خبري : میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مسجد جامع ارومیه را یکی از بناهای فاخر استان آذربایجان غربی معرفی کرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با اعلام این مطلب گفت : با تلاشهایی که اخیراً توسط این اداره کل صورت گرفته چهره زیبایی از مسجد جامع ارومیه نمایان شده است .

جلیل جباری تصریح کرد : در طی سال 94 اقداماتی از قبیل اجرای ازاره های چوبی در شبستان ، مرمت محراب ایلخانی ، سبک سازی بام شبستان ، ایزولاسیون گوشه سازیهای گنبدخانه و برداشت کف گنبد خانه انجام شده و با حضور یکی از معاونین سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و جمعی از مسئولین و افراد متدین استان با هدف ایجاد بسترمناسب برای برگزاری نمازهای یومیه شبستان این مسجد برای بازاریان ارومیه افتتاح شد.

وی توضیح داد : مرمت آثار تاریخی با توجه به حساسیت نوع کار زمان بر بوده و مرمت این بنای تاریخی مذهبی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد .

جباری افزود : حفظ و مرمت بناهای تاریخی ازجمله وظایف اصلی این اداره کل بوده و در خصوص مسجد جامع ارومیه نیز طرح جامع احیاء آن آماده شده و از طریق پیمانکاران متخصص در حال انجام می باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی اضافه کرد : در سال 95 نیز علاوه برآغاز گمانه زنی در گنبد خانه این مسجد ، ساختمان قدیمی ضلع شرقی آن نیز جهت احیاء تبدیل به حجره های قدیمی تخریب شده و بخاطر ارزش فوق العاده بنا ؛ مرمت و تحکیم گچ بری آن نیز در برنامه کاری قرار گرفته است .

 جباری به همکاری های دستگاههای متولی اشاره کرد و ادامه داد : وظیفه اصلی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری حفظ و احیاء آثار تاریخی است و با توجه به شیطنت یکی از سایتهای خبری در خصوص عدم نگهداری بنا توسط این اداره کل باید اذعان داشت که وظیفه اصلی نگهداری و نظافت داخلی مسجد با توجه به توافقات بعمل آمده برعهده حوزه علمیه ارومیه می باشد .

جباری در ادامه تشریح کرد : متاسفانه تعدادی از سایتهای خبری به نادرست و با اطلاعات ناقص و هدف داردرصدد تخریب اقدامات انجام انجام گرفته توسط این اداره کل داشته و دارند که امیدواریم با هماهنگی های بعمل آمده بتوانیم اطلاعات صحیح و درست را در اختیار علاقه مندان و دلسوزان میراث فرهنگی استان قرار دهیم تا از تشویق اذهان عمومی جلوگیری شود .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در انتها یادآور شد : از همه علاقه مندان و متخصصین و هم چنین مطبوعات استان درخواست می شود قبل از انتشار اخبار در مورد آثار تاریخی پاسخ سوالات خود را از کارشناسان این اداره کل دریافت نمایند .

گفتنی است مسجد جامع ارومیه در تاریخی 15/ 9 / 1314  بشماره 243 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0