رو عنوان : معاون میراث فرهنگی خبر داد :
عنوان : فصل دوم مرمت خانه اربابی ( دیزج سیاوش ) ارومیه شروع شد
کد خبر : ۲۹۵۹
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ 
ساعت : ۱۵:۱۲:۸
عنوان گروه خبري : میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

معاون میراث فرهنگی استان از شروع فصل دوم مرمت خانه اربابی ( دیزج سیاوش) ارومیه خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ محمد فتحی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان با اعلام این خبر گفت: این فصل از مرمت بنا با اعتباری حدود 500 میلیون ریال شروع شده و کارگاه آن فعال می باشد .

وی در خصوص اهداف و اقدامات تعریف شده برای این کارگاه اظهار کرد: در این مرحله از مرمت ، استحکام بخشی بنا با استفاده از مصالح جدید ، نما سازی کامل اثر شامل نمای بیرونی و داخلی بنا و همچنین ایجاد شیروانی مجدد بنا ،در دستور کارقرار دارد .

معاون میراث فرهنگی استان همچنین افزود : مرمت اساسی درب و پنجره ها ، انجام محوطه سازی با ایجاد سنگ فرش فضای سبز و سردرب و نمای اصلی و نصب تاسیسات روشنایی از دیگر اقدامات این کارگاه خواهد بود .

فتحی به اهم اقداماتی که تا کنون و در شروع فصل دوم مرمت بنا صورت گرفته اشاره کرد و گفت: تا کنون بیش از 200 مترمربع از نمای داخلی بنا بندکشی و تمیزکاری شده است و بیش از 450 مترمکعب مرمت کارهای آجری در کل بنا انجام شده است.

وی همچنین افزود: از کل محوطه بیش از 70 مترمکعب خاکبرداری بعمل آمده و بمنظور احداث دیوار سنگی محوطه، پی سازی به ابعاد 23 متر طول، 80 سانتی متر عرض و عمق 120 سانتی متر ایجاد شده مضافاً اینکه در سطح بیش از 50 مترمربع، کاهگل اجرا شده است.

براساس این گزارش بنای تاریخی خانه اربابی که در بلوار شورا ارومیه واقع شده است به وقت خویش ، پیرامون آن باغ بزرگی از انواع درختان بلند تبریزی فراگرفته بود و آنجائیکه صاحب آن ارباب دهکده ای مجاور بنام دیزج سیاوش بوده و به همین نام نیز مشهور شده است .

برهمین اساس درچندسال اخیر پس از خرید و فروش قطعات ملکی این باغ که محدوده ای بیش از 6 هکتار را در بر می گرفت ، مالکیت آن به بانک مسکن استان تعلق گرفت و پس از ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور ، محدوده کوچکی از آن مساحت بزرگ به بنا اختصاص یافت و با مشارکت اصلی بانک مسکن ، فصل اول عملیات مرمت و ساماندهی آن به اجرا درآمد و فصل دوم مرمت آن نیز شروع شده است .

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0