رو عنوان : مدیر کل استان گزارش می دهد :
عنوان : گزارشی از روند كارگاه مرمتی قلعه عسگرآباد ارومیه
کد خبر : ۳۰۰۰
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ 
ساعت : ۱۳:۲۳:۳۸
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

گزارشی از روند کارگاه مرمتی قلعه عسگرآباد ارومیه

به گزراش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، روستای عسگرآباد کوه ارومیه که  دارای حصار و قلعه ای تاریخی و کم نظیری است و در زمان خویش با حصار و باروی شهر ارومیه برابری میکرد، در فاصله حدود بیست کیلومتری شمال غربی ارومیه واقع شده است.

حصار و قلعه روستا، در اواخر دوره قاجاریه و توسط اهالی منطقه بمنظور دفاع در برابر هجوم عناصر بیگانه ساخته شده است. این قلعه که در سال 1387 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است از نظر هندسی به شکل مستطیلی نامنظم بوده و مصالح و مواد مورد استفاده شده در آن شامل خشت و کاهگل می باشد.

باتوجه به ضروریت های پیش آمده، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی طرح مرمت و ساماندهی آن را در دستور کار خود قرار داد که هم اکنون فصل دوم کارگاه مرمتی آن، فعال و در جریان است.

براساس این گزارش، جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در خصوص مجموعه اقدامات صورت گرفته و در دست اقدام این کارگاه توضیح داد و گفت: یکی از آسیب های تهدید کننده قلعه مربوط به فرسایش پای دیوارهاست که در اثر گذشت زمان و عوامل جوی، این آسیب به وجود آمده است لذا ایجاب می نمود که در اولین قدم، این مشکل برطرف شود.

وی در همین خصوص افزود: بهمین منظور و جهت رفع این مشکل حاد، با استفاده از ترکیب قلوه سنگهای کوهی و ملات آهک، در دوطرف پای دیوارها و به عمق بیست سانتی متر اقدام به شفته ریزی شد که این کار بمنظور آماده سازی بستر و کف مناسب جهت بازسازی پای دیوارهای قلعه ضروری است.

مدیرکل استان درخصوص مزیت و کاربرد این اقدام گفت: تا کنون حدود 1250 متر شفته ریزی انجام شده است و این کار باعث می شود تا از نفوذ بیش از حد رطوبت به داخل دیوارهای چینه ای و شسته شدن پای دیوارها جلوگیری شود.

جلیل جباری درخصوص سایر اقدامات صورت گرفته گفت: استحکام بخشی و مرمت برج و باروی قلعه از دیگر کارهائی است که در دستور کار قرار دارد و بهمین منظور، بخشهائی از دیوارهای چینه ای قلعه که دچار فرسایش و تخریب شده با استفاده از خشت خام و کاهگل در سطحی حدود 220 مترمربع مورد مرمت قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان در پایان گفت: اعتبار درنظرگرفته شده برای این فصل از مرمت 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی بوده است که قطعاً ناکافی می باشد لذا درصدد هستییم تا با انجام رایزنی با دفتر امور دهیاریها و روستاهای استانداری، اعتبارات لازم را برای به سرانجام رساندن وتکمیل طرح مرمت این قلعه بدست بیاوریم.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0